Mobilya’da Kalite Sunta’mı Mdf’mi

Tarafından |  12 Yorum
Mobilya'da Kalite

Mobilya’da Kalite


Mobilya’da Kaliteyi Nasıl Anlarız, Sunta’mı Mdf’mi, Fiyatmı ?
Bu konumuzda mobilya seçiminde kaliteyi nasıl anlarız onu anlatmak istiyoruz.
Konuya girerken öncelikle belirtelim ki en kaliteliyi biz satıyoruz veya biz kalitesiz ürün satmayız gibi klişe olmuş bildik cümleleri tekrarlamadan kaliteyi iyiyi veya kötü ürünü sizin seçiminize bırakmak istiyoruz.
Çünkü hiçbir firma benim ürünüm kötü demez, bu konuda aydınlatmaya çalışacağız.

Ürünün istediğim vasıflarda olduğunu nasıl anlarım?
Öncelikle fiyatına bakarız, pahalı en kaliteli olduğu anlamına gelmez sadece kendi değerinden yüksek bir fiyata almış oluruz. Mobilyada dikkat edeceğimiz hususlar yada bilinen klişeler vardır mesela MDF malzeme en kaliteli gibi bir yargı oluşmuştur.

Ürün MDF ise sorgusuz kaliteli olarak düşünürüz. Ama piyasada markalı markasız %80 oranında SUNTALAM üretim yapılmaktadır. Bu SUNTALAM ile üretilen ürünler MDF malzeme ile üretilse aralarında büyük fiyat farkları olacağını düşünürüz, ama aslında çok büyük bir fiyat farkı oluşmaz.
Yani MDF pahalı bundan dolayı SUNTALAM malzeme kullanılıyor demek yanlış bir düşüncedir.

Çünkü mobilya üretiminde gerekli ve zaruri yerlerde MDF gerekli yerlerde SUNTALAM (yonga levha) kullanılır aynı takım içerisinde iki türden de kullanılmaktadır.
MDF  ve SUNTALAM malzemenin aynı takımda kullanılmasının en büyük nedenlerinden birisi, önyüzeylerde desen, çizim ve boya işlemi MDF’ye uygulandığı içindir, Günümüzde bir çok modelin ana gövde ve iç aksamları suntalam malzeme,önyüzler (kapılar, çekmece önleri, sürgülü kapaklar) mdf malzemedir.

Mobilyada kalite aslında işçilik ve hata oranının az olduğuna göre ölçülmektedir. Sunta kullanımın nedenlerinden birisi işçilik olarak en iyi kullanılan malzeme olmasıdır. Gerek kesiminde gerek vidalamada, bantlamada hata oranı daha az ve daha kaliteli işçilik olanağı sağlamaktadır. Ayrıca mobilyaları çok taşıyan ev değiştiren kullanıcılar için kolay montaj ve kurulum sağlar. Kurulumda kolaylık, vidalamada problem çıkarmayan ürün SUNTALAM dır. MDF malzemenin kullanıldığı alanlar ise daha çok LAKE dediğimiz boya işlemi ile yapılan modeller ve mobilyalarda kullanılır.

Çünkü zor bir işçilik gerekmekte ve pahalı bir ürün ortaya çıkmaktadır. Yani gerçek LAKE ürünlerde MDF kullanılır ve kaliteli LAKE mobilya fiyatları’da gayet yüksek meblağlar tutmaktadır normal demonte fabrikasyon ürünlerin en az iki katı fiyatına bulunmaktadır. Örnek verecek olursak küçük olarak gördüğümüz ORTA SEHPA fiyatlarının yüksek olması bu nedenledir.

Ama şu da anlaşılmasın Orta sehpa MDF olduğu için değil Boyalı bir ürün olduğu içindir.
Bunun dışında MDF dayanıklı bir üründür ama dayanıklılığı suya neme karşı değil, sert ağırlık kaldırabilecek bir malzeme denilmek istenmiştir. Ayrıca MDF malzemenin diğer kullanıldığı alanların en önemlisi MUTFAK’ ta dolap ve tezgah altı olarak kullanılmasıdır.

Çünkü özel ölçülerle üretilmiş ve profesyonelce montaj yapılmış eskiyip kullanılmaz hale gelene kadar tek kurulduğu alan olan mutfaktan çıkmayacak ve tekrar montaj gerekmeyecektir. Banyo dolabı olarak ta ya plastik yada lake dolap kullanmak zorundayız burada iyi bir lake boya MDF malzeme ile üretileceği için banyomuzdaki dolabımızda MDF malzeme olacaktır.

Bunların dışında Yonga levha denilen Suntalam malzeme kullanılır.
Şu an Türkiye’de bir elin parmaklarını geçmeyecek büyük sunta ve mdf malzeme üreticileri bulunmaktadır.
Piyasada yaygın olarak markalı veya markasız firmalar bunlardan bir kaçı ile yoğun olarak çalışmaktadır.
Benzer kalitede ve renklerde üretim yapan firmalar piyasaya büyük oranda hakimdir.

Piyasada gezerken göreceğimiz gibi tüm firmaların malzeme kaliteleri neredeyse birbirine yakındır çünkü tedarikçi firmaları büyük oranda aynıdır. Tüketiciler olarak gezerken göreceğimiz gibi birkaç mağaza ve teşhir salonlarını gezdiğimiz zaman farkı anlarız ve malzeme konusunda büyük bir sıkıntımız kalmaz.

Esas en önemlisi bundan sonrasıdır çünkü örnek vermek gerekirse YATAK ODALARI sadece suntalam veya mdf malzemeyi toplayarak bir araya gelmiyor. Kaliteli aksesuarları ve işçiliği ön plana çıkıyor mesela gardrob’un içindeki çekmece, rafların çokluğu, askılıkları ve kurulum ekipmanları takımların farklılıklarıdır.

Gardolap ve şifonyerler’de farklı şekillerde ve desenlerde oyma malzemeler yaygın olarak kullanılmaktadır, bu malzemeler poliüretan ile kalıba dökülmüş ve sonrasında boyama işliği ile elde edilmiştir. Poliüretan malzeme kullanılmasın nedenlerin birisi işçiliği kolay olmasıdır, ayrıca ahşap malzeme zamanla çatlama ve açılma yapacağı için sağlıklı olan poliüretan döküm malzemelerdir. Günümüzde yatak odası komodin, şifonyer, yemek odalarında konsol, gümüşlük ayakları ile birçok koltuk takımının ayakları döküm malzemedir.

Sürgülü gardolap’ta ise ray ekipmanları en çok fiyat tutan aksesuarıdır, günümüzde ray üzerinde stop’lu kalite olarak iyi malzemeler ile üretilmiş ray ile kapak hareket aksesuarları en önemli malzemeleridir.

Bunların dışında Yatak odası takımında karyola başlığı’da takımdaki fiyatı etkileyen unsurlardan birisidir. Çekmecelerin ray ekipmanlarına’da dikkat etmek gerekir, mesela kendini çeken çekmece raylarının (Tandem ray ) iyi olduğu kadar bazen de kullanışlı olmayabiliyor. Bu tip özellikleri seçerken nasıl kullanacağımızda önemlidir.

Buna’da bir örnek vermek gerekirse, çekmeceli bir konsol alıyoruz ve çekmece ray ekipmanı kendi kapanan modellerden bu özellik iyi ve kullanışlı faydalı fakat biz çekmecesini ağırlığı olan eşyalar ile kullanmaya karar verdik (tabak) veya buna benzer değerli eşyalarımızı koyduk, çekmece kendini çeken sistem bu ağırlığı çekmeyeceği için kendimiz kapatmak zorunda kalacağız ve bu özellikte bir işimize yaramayacak, tüm bu örneklere bakarak hangisine ihtiyacımız olduğuna karar verirsek daha makul bir fiyata ürün almış olacağız ve kaliteyi’de kendi kullanımımıza göre seçmiş olacağız.

Genel olarak takım kaliteleri içeriğindeki modüllere, modül özellik ve ayrıntılarına paket sistemine ve buna benzer ayrıntılar ile fiyat ve kalite aralıkları değişmektedir.
Seçim yaparken ürünün malzemesinin yanı sıra kullanılan ekipmanlara ( bağlantı sistemi , kapı rayları, çekmece rayı, kulp, kenar pvc kalınlığı, ürün arkalık kalınlıkları, karyola döşemesi, askılık boruları, yemek masası ise açılıp açılmaması, sandalye kalitesi) vb. bir sürü etken göz önünde bulundurulması önemlidir.

 

 

12 Yorum

 1. Ramazan Sahin

  10 Şubat 2014 at 00:19

  Faydali bir yazi olmus. Tesekkur ederim.

  • ayhan kır

   13 Mayıs 2016 at 22:50

   MDF suntaya göre daha sağlamdır .mobilya yaptırmak isteyenler biraz pahalıdır ama MDF den yapılması iyidir.sunta konusunda bilğim vardır yardım istegine cevap verilir

 2. Fatoş

  06 Mart 2014 at 22:18

  Mrb ben vivenseden birkaç ürün beyendim yatak odası yemekodası beyaz larex malzemeden üretilmiş lake zannedip istedim fakat suntalammış şimdialmakta tereddüt yaşadım sizce kullanışlı olurmu almalımıyım tanıdığım beyaz mobilya alıcaksan lake al yoksa sararma yapar dedi sizce larex kalitelimi

 3. hüseyin

  19 Eylül 2014 at 21:21

  bravo..piyasanın en öndeki lider firmaları suntayı her alanda kullanmakta bi sakınca görmezken küçük imalatçıya cennetmi cehennemmi mantıgındaki kılasik soruya net bir cvp olmuş.bu arada lem malzemede 2 i arsındaki fiyat farkı satışta neden uçuk rakamlara ulaşılıyo sayın meslektaşlarımız .

 4. Reşit

  22 Ekim 2014 at 00:07

  Teşekkürler.Kısmetse bi dolap alacağız araştırıyoruz bakalım:=)

 5. konya mobilya

  05 Mayıs 2015 at 14:57

  Çok teşekkür ederim paylaşım için gerçekten faydalı oldu.

 6. Ahmet

  09 Haziran 2015 at 23:04

  Gerçekten çok faydalandım. Teşekkürler.

 7. yasemin

  28 Eylül 2015 at 14:45

  süpersiniz teşekkürler çok faydalı oldu.

 8. İdris Mardin

  08 Aralık 2015 at 12:53

  Çok faydalı oldu benim için. Teşekkürler. İyi öalışmalar.

 9. İdris Mardin

  08 Aralık 2015 at 12:53

  Çok faydalı oldu benim için. Teşekkürler. İyi çalışmalar.

 10. Burhan

  12 Nisan 2016 at 15:15

  Faydalı bir yazı olmuş, teşekkürler

 11. Arif K.

  16 Mayıs 2016 at 23:25

  Ülkemin bilirkişileri çok olur mobilya alırken malumunuz, her ağızdan farklı sesler çıktığı için ne alacağımıza karar vermekte zorlanıyorduk. Bu makale son kullanıcı adına çok iyi ve öğretici olmuş. Elinize ve emeğinize sağlık bu denli bilgilerin devamı gelmeli.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir